Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina a divoká zvířata

Norsko se pyšní neobyčejně rozmanitou krajinou. Roviny a zvlněné kopce na jihozápadě přecházejí v hory se zaoblenými vrcholky, protkané řekami a jezery, v nichž se to hemží sivenem severním, lososy a pstruhy. Náhorní plošiny obývají sobi, zatímco v lesích žijí losi, vlci a srnci. Směrem na sever je terén členitější a představuje útočiště pro medvědy hnědé, rysy a lišky polární. Na Špicberkách spatříte medvědy lední. Pobřeží přerušují fjordy, v nichž lze zahlédnout tuleně a dokonce i velryby. Útesy a šéry (ploché skalnaté ostrůvky) představují ideální hnízdiště pro některé z 250  druhů ptactva, jež v Norsku žijí. Volné moře je zase hájemstvím tresek, makrel a sleďů.

 

 

Pobřeží Atlantiku

Ptačí bazary (hnízdiště na útesech) na ostrově Runde a v blízkosti Álesundu, Lofot, Tromso, Finnmarky a Špicberk jsou domovem několika stovek tisíc ptáků. Z taměšjích četných druhů uveďme alkouna úzkozobého, racka tříprstého, alky a papuchalky. V menších počtech tu uvidíte i buřňáka ledního a tereje bílého.

 

Papuchalkové poletují ve velkých hejnech na sevru Norska. Populace závisí na množství dostupné potravy.

 

Orel mořský hnízdí vysoko na pobřeních terasách. Mezi dalšími dravci nechybějí orel skalní, orlovec říční, jestřábi, káňata a raroh lovecký.

 

 

Lesy

Polovinu území Norska pokrývají lesy, jež skýtají přirozené prostředí pro losy a srnce, zajíce, lišky a veverky. Možná se vám podaří zahlédnout pářícího se tetřeva hlušce či protahující sluky lesní nebo dokonceuslyšíte volání tetřívka obecného a křik eřába popelavého z bažin.

 

Los je největším zástupcem čeledi jelenovitých v Norsku, k níž patří také divoký sob, jelen lesní a srnec obecný. Losům se daří v celé zemi.

 

Rys ostrovid je vládcem území ležícího severně od Trondelagu. Z velkých predátorů žije v Norsku i medvěd hnědý a rosomák. Vlci, kteří jsou dnes ohroženým druhem obývají jihovýchod země.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Supééér

(Kyttinka, 30. 5. 2012 15:06)

Dělala jsem projekt na Zemák a díky vašemu blogu mám alespoň několik zvířat prostě mockrát děkuju PS: jsem blond takže bych to asi nevymyslela